
Carmen Chair - Set of 2 Gray By LumiSource - DC-CARMEN WWGY2
With elegant lines and sleek upholstery, the Carmen Chair by LumiSource is comfortable and stylish. This set provides you with two chairs, each with a textured wood frame and modern fabric upholstery. A foam-padded seat and backrest make the Carmen Chair extremely comfortable; you'll love sitting long after dinner, talking, and enjoying good company. Available in black or white washed wood and a variety of luxurious upholstery colors.
Specifications
| Product Dimensions | 32.5 H x 21.5 W x 23.25 L |
| Seat To Floor | 18" |
| Seat Depth | 16.75" |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Base Height | 15" |
| Seat To Back Angle | 110° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Wood |
| Product Color: | White Washed Wood, Grey Fabric |
| Product SKU: | DC-CARMEN WWGY2 |
| Product UPC: | 681144111106 |
| Shipping Type: | SMALL PARCEL |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Stylish fabric upholstery |
| Cushioned seat and backrest |
| White washed wood frame |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images













Carmen Chair - Set of 2 Gray By LumiSource - DC-CARMEN WWGY2
With elegant lines and sleek upholstery, the Carmen Chair by LumiSource is comfortable and stylish. This set provides you with two chairs, each with a textured wood frame and modern fabric upholstery. A foam-padded seat and backrest make the Carmen Chair extremely comfortable; you'll love sitting long after dinner, talking, and enjoying good company. Available in black or white washed wood and a variety of luxurious upholstery colors.
Specifications
| Product Dimensions | 32.5 H x 21.5 W x 23.25 L |
| Seat To Floor | 18" |
| Seat Depth | 16.75" |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Base Height | 15" |
| Seat To Back Angle | 110° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Wood |
| Product Color: | White Washed Wood, Grey Fabric |
| Product SKU: | DC-CARMEN WWGY2 |
| Product UPC: | 681144111106 |
| Shipping Type: | SMALL PARCEL |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Stylish fabric upholstery |
| Cushioned seat and backrest |
| White washed wood frame |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With elegant lines and sleek upholstery, the Carmen Chair by LumiSource is comfortable and stylish. This set provides you with two chairs, each with a textured wood frame and modern fabric upholstery. A foam-padded seat and backrest make the Carmen Chair extremely comfortable; you'll love sitting long after dinner, talking, and enjoying good company. Available in black or white washed wood and a variety of luxurious upholstery colors.
Specifications
| Product Dimensions | 32.5 H x 21.5 W x 23.25 L |
| Seat To Floor | 18" |
| Seat Depth | 16.75" |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Base Height | 15" |
| Seat To Back Angle | 110° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Wood |
| Product Color: | White Washed Wood, Grey Fabric |
| Product SKU: | DC-CARMEN WWGY2 |
| Product UPC: | 681144111106 |
| Shipping Type: | SMALL PARCEL |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Stylish fabric upholstery |
| Cushioned seat and backrest |
| White washed wood frame |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























