
Canoe Model By Homeroots
Embodying the spirit and history of canoe craftsmanship, these models, as our larger versions, are all custom made utilizing age-old techniques and traditions. The richness of wood and sleekness of form replicate our life-size products. Proudly display your love of canoeing with this magnificent model. Made of warm and rich cedar wood, it even features two rattan seats to give it incredible realism.
Specifications
| Product Dimensions: | 5.5" H x 7" W x 44" D |
| Product Color: | Wooden |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364269 |
| Product UPC: | 4512839553092 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $599.91
-65%$599.91
$209.97More Images





Canoe Model By Homeroots
Embodying the spirit and history of canoe craftsmanship, these models, as our larger versions, are all custom made utilizing age-old techniques and traditions. The richness of wood and sleekness of form replicate our life-size products. Proudly display your love of canoeing with this magnificent model. Made of warm and rich cedar wood, it even features two rattan seats to give it incredible realism.
Specifications
| Product Dimensions: | 5.5" H x 7" W x 44" D |
| Product Color: | Wooden |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364269 |
| Product UPC: | 4512839553092 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Embodying the spirit and history of canoe craftsmanship, these models, as our larger versions, are all custom made utilizing age-old techniques and traditions. The richness of wood and sleekness of form replicate our life-size products. Proudly display your love of canoeing with this magnificent model. Made of warm and rich cedar wood, it even features two rattan seats to give it incredible realism.
Specifications
| Product Dimensions: | 5.5" H x 7" W x 44" D |
| Product Color: | Wooden |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364269 |
| Product UPC: | 4512839553092 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























