
c1947 Chevrolet Suburban Sculpture By Homeroots
Authentic and intricately detailed, the c1947 Chevrolet Suburban Sculpture will take you back to the post-war era of vintage cars. Handmade out of metal and hand-painted to perfection, this replica includes amazing detailing like rolling wheels, fenders, and a charming roof rack with a canoe and paddles. With a scale of 1:14, it is a great display piece for any office or living room. 7" x 14" x 5.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 7" H x 14" W x 5.5" D |
| Product Color: | burgundy |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401525 |
| Product UPC: | 808230098404 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $115.21
-65%$115.21
$40.32More Images








c1947 Chevrolet Suburban Sculpture By Homeroots
Authentic and intricately detailed, the c1947 Chevrolet Suburban Sculpture will take you back to the post-war era of vintage cars. Handmade out of metal and hand-painted to perfection, this replica includes amazing detailing like rolling wheels, fenders, and a charming roof rack with a canoe and paddles. With a scale of 1:14, it is a great display piece for any office or living room. 7" x 14" x 5.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 7" H x 14" W x 5.5" D |
| Product Color: | burgundy |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401525 |
| Product UPC: | 808230098404 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Authentic and intricately detailed, the c1947 Chevrolet Suburban Sculpture will take you back to the post-war era of vintage cars. Handmade out of metal and hand-painted to perfection, this replica includes amazing detailing like rolling wheels, fenders, and a charming roof rack with a canoe and paddles. With a scale of 1:14, it is a great display piece for any office or living room. 7" x 14" x 5.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 7" H x 14" W x 5.5" D |
| Product Color: | burgundy |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401525 |
| Product UPC: | 808230098404 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























