
c1945Triumph German Typewriter Sculpture By Homeroots
Hand-crafted out of metal and beautifully detailed, the c1945Triumph German Typewriter Sculpture is an accurate replica of the most famous german typewriter introduced after WWII. With incredible details like typebars, shift key, lever, and paper feeding roller, this unique model is a great conversation starter and a great display piece. 6" x 8.5" x 8.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 6" H x 8.5" W x 8.5" D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401170 |
| Product UPC: | 808230094857 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images






c1945Triumph German Typewriter Sculpture By Homeroots
Hand-crafted out of metal and beautifully detailed, the c1945Triumph German Typewriter Sculpture is an accurate replica of the most famous german typewriter introduced after WWII. With incredible details like typebars, shift key, lever, and paper feeding roller, this unique model is a great conversation starter and a great display piece. 6" x 8.5" x 8.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 6" H x 8.5" W x 8.5" D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401170 |
| Product UPC: | 808230094857 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Hand-crafted out of metal and beautifully detailed, the c1945Triumph German Typewriter Sculpture is an accurate replica of the most famous german typewriter introduced after WWII. With incredible details like typebars, shift key, lever, and paper feeding roller, this unique model is a great conversation starter and a great display piece. 6" x 8.5" x 8.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 6" H x 8.5" W x 8.5" D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401170 |
| Product UPC: | 808230094857 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























