
c1945 Willys CJ-2A Overland Jeep Sculpture By Homeroots
The amazing c1945 Willys CJ-2A Overland Jeep Sculpture takes you to the beginning of the Jeep American heritage. It pays homage to the first model that was developed as a civilian jeep at the end of WWII. Skilfully hand-made from metal, it features authentic exterior details as the open top, rolling wheels, a spare tire and other super cool details. It is a perfect gift for car collectors and Jeep enthusiasts. 6.5" x 11.5" x 5"
Specifications
| Product Dimensions: | 6.5" H x 11.5" W x 5" D |
| Product Color: | Army Green |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401160 |
| Product UPC: | 808230094758 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








c1945 Willys CJ-2A Overland Jeep Sculpture By Homeroots
The amazing c1945 Willys CJ-2A Overland Jeep Sculpture takes you to the beginning of the Jeep American heritage. It pays homage to the first model that was developed as a civilian jeep at the end of WWII. Skilfully hand-made from metal, it features authentic exterior details as the open top, rolling wheels, a spare tire and other super cool details. It is a perfect gift for car collectors and Jeep enthusiasts. 6.5" x 11.5" x 5"
Specifications
| Product Dimensions: | 6.5" H x 11.5" W x 5" D |
| Product Color: | Army Green |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401160 |
| Product UPC: | 808230094758 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The amazing c1945 Willys CJ-2A Overland Jeep Sculpture takes you to the beginning of the Jeep American heritage. It pays homage to the first model that was developed as a civilian jeep at the end of WWII. Skilfully hand-made from metal, it features authentic exterior details as the open top, rolling wheels, a spare tire and other super cool details. It is a perfect gift for car collectors and Jeep enthusiasts. 6.5" x 11.5" x 5"
Specifications
| Product Dimensions: | 6.5" H x 11.5" W x 5" D |
| Product Color: | Army Green |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401160 |
| Product UPC: | 808230094758 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























