
c1943 Republic P-47 Thunderbolt Sculpture By Homeroots
A beautiful replica of the iconic WWII American Army bomber-fighter, the c1943 Republic P-47 Thunderbolt Sculpture is handmade out of metal and accurately detailed. It comes with remarkable details such as landing wheels, a cockpit, a rotating propeller and is painted with authentic WWII paint and symbols. It is a sought-after piece for aviation and WWII enthusiasts. 4.37" x 12" x 14"
Specifications
| Product Dimensions: | 4.38" H x 12" W x 14" D |
| Product Color: | Silver |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401148 |
| Product UPC: | 808230094635 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $95.63
-65%$95.63
$33.47More Images








c1943 Republic P-47 Thunderbolt Sculpture By Homeroots
A beautiful replica of the iconic WWII American Army bomber-fighter, the c1943 Republic P-47 Thunderbolt Sculpture is handmade out of metal and accurately detailed. It comes with remarkable details such as landing wheels, a cockpit, a rotating propeller and is painted with authentic WWII paint and symbols. It is a sought-after piece for aviation and WWII enthusiasts. 4.37" x 12" x 14"
Specifications
| Product Dimensions: | 4.38" H x 12" W x 14" D |
| Product Color: | Silver |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401148 |
| Product UPC: | 808230094635 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A beautiful replica of the iconic WWII American Army bomber-fighter, the c1943 Republic P-47 Thunderbolt Sculpture is handmade out of metal and accurately detailed. It comes with remarkable details such as landing wheels, a cockpit, a rotating propeller and is painted with authentic WWII paint and symbols. It is a sought-after piece for aviation and WWII enthusiasts. 4.37" x 12" x 14"
Specifications
| Product Dimensions: | 4.38" H x 12" W x 14" D |
| Product Color: | Silver |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401148 |
| Product UPC: | 808230094635 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























