
c1943 Nakajima Ki-43 Oscar Sculpture By Homeroots
A beautiful replica of the iconic WWII Japanese fighter for the Imperial Army, the c1943 Nakajima Ki-43 Oscar Sculpture is handmade out of metal and accurately detailed. It comes with remarkable details such as landing wheels, a cockpit, a rotating propeller and is painted with authentic WWII paint and symbols. It is a real eye-catcher and a sought-after piece for aviation and WWII enthusiasts. 6" x 18" x 14"
Specifications
| Product Dimensions: | 6" H x 18" W x 14" D |
| Product Color: | Multicolored |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401152 |
| Product UPC: | 808230094673 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $90.13
-65%$90.13
$31.55More Images






c1943 Nakajima Ki-43 Oscar Sculpture By Homeroots
A beautiful replica of the iconic WWII Japanese fighter for the Imperial Army, the c1943 Nakajima Ki-43 Oscar Sculpture is handmade out of metal and accurately detailed. It comes with remarkable details such as landing wheels, a cockpit, a rotating propeller and is painted with authentic WWII paint and symbols. It is a real eye-catcher and a sought-after piece for aviation and WWII enthusiasts. 6" x 18" x 14"
Specifications
| Product Dimensions: | 6" H x 18" W x 14" D |
| Product Color: | Multicolored |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401152 |
| Product UPC: | 808230094673 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A beautiful replica of the iconic WWII Japanese fighter for the Imperial Army, the c1943 Nakajima Ki-43 Oscar Sculpture is handmade out of metal and accurately detailed. It comes with remarkable details such as landing wheels, a cockpit, a rotating propeller and is painted with authentic WWII paint and symbols. It is a real eye-catcher and a sought-after piece for aviation and WWII enthusiasts. 6" x 18" x 14"
Specifications
| Product Dimensions: | 6" H x 18" W x 14" D |
| Product Color: | Multicolored |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401152 |
| Product UPC: | 808230094673 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























