
c1943 Grey Mustang P51 Frame By Homeroots
A beautiful replica of the iconic WWII American fighter-bomber, the c1943 Grey Mustang P51 Frame is handmade out of metal and accurately detailed. It comes with remarkable details such as landing wheels, a cockpit, and a propeller and is painted with authentic WWII paint and symbols. With a scale of 1:40, it is a sought-after piece for aviation and WWII enthusiasts. 23.5'' x 43.5'' x 9"
Specifications
| Product Dimensions: | 23.5" H x 43.5" W x 9" D |
| Product Color: | Multi-Color |
| Product Material: | metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401171 |
| Product UPC: | 808230094864 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




c1943 Grey Mustang P51 Frame By Homeroots
A beautiful replica of the iconic WWII American fighter-bomber, the c1943 Grey Mustang P51 Frame is handmade out of metal and accurately detailed. It comes with remarkable details such as landing wheels, a cockpit, and a propeller and is painted with authentic WWII paint and symbols. With a scale of 1:40, it is a sought-after piece for aviation and WWII enthusiasts. 23.5'' x 43.5'' x 9"
Specifications
| Product Dimensions: | 23.5" H x 43.5" W x 9" D |
| Product Color: | Multi-Color |
| Product Material: | metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401171 |
| Product UPC: | 808230094864 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A beautiful replica of the iconic WWII American fighter-bomber, the c1943 Grey Mustang P51 Frame is handmade out of metal and accurately detailed. It comes with remarkable details such as landing wheels, a cockpit, and a propeller and is painted with authentic WWII paint and symbols. With a scale of 1:40, it is a sought-after piece for aviation and WWII enthusiasts. 23.5'' x 43.5'' x 9"
Specifications
| Product Dimensions: | 23.5" H x 43.5" W x 9" D |
| Product Color: | Multi-Color |
| Product Material: | metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401171 |
| Product UPC: | 808230094864 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























