
c1940 B-24 Liberator Bomber Sculpture By Homeroots
Authentic and super realistic, c1940 B-24 Liberator Bomber Sculpture is a replica of the No.1 heavy bomber of the U.S. Air Force during WWII. It was used for bombing raids in Europe and the Pacific. Made from a metal construction and a clean silver paint finish it is a remarkable collection piece. The rotating propellers and realistic Air Force decals make it super desirable for aviation and WWII enthusiasts. 3.75" x 13.25" x 21.25"
Specifications
| Product Dimensions: | 3.75" H x 13.25" W x 21.25" D |
| Product Color: | Silver |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401149 |
| Product UPC: | 808230094642 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $102.49
-65%$102.49
$35.87More Images








c1940 B-24 Liberator Bomber Sculpture By Homeroots
Authentic and super realistic, c1940 B-24 Liberator Bomber Sculpture is a replica of the No.1 heavy bomber of the U.S. Air Force during WWII. It was used for bombing raids in Europe and the Pacific. Made from a metal construction and a clean silver paint finish it is a remarkable collection piece. The rotating propellers and realistic Air Force decals make it super desirable for aviation and WWII enthusiasts. 3.75" x 13.25" x 21.25"
Specifications
| Product Dimensions: | 3.75" H x 13.25" W x 21.25" D |
| Product Color: | Silver |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401149 |
| Product UPC: | 808230094642 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Authentic and super realistic, c1940 B-24 Liberator Bomber Sculpture is a replica of the No.1 heavy bomber of the U.S. Air Force during WWII. It was used for bombing raids in Europe and the Pacific. Made from a metal construction and a clean silver paint finish it is a remarkable collection piece. The rotating propellers and realistic Air Force decals make it super desirable for aviation and WWII enthusiasts. 3.75" x 13.25" x 21.25"
Specifications
| Product Dimensions: | 3.75" H x 13.25" W x 21.25" D |
| Product Color: | Silver |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401149 |
| Product UPC: | 808230094642 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























