
c1938 Boeing B-17 Flying Fortress Sculpture By Homeroots
Authentic and super realistic, the c1938 Boeing B-17 Flying Fortress Sculpture is a replica of the workhorse of heavy bombers of the U.S. Air Force during WWII. It features four engines with metal propellers, landing gear. 100% made from metal with a silver paint finish. The rotating propellers and realistic Air Force decals make it super desirable for aviation and WWII enthusiasts. 4.5" x 13" x 17.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 4.5" H x 13" W x 17.5" D |
| Product Color: | Grey |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401767 |
| Product UPC: | 808230100824 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $81.44
-65%$81.44
$28.50More Images







c1938 Boeing B-17 Flying Fortress Sculpture By Homeroots
Authentic and super realistic, the c1938 Boeing B-17 Flying Fortress Sculpture is a replica of the workhorse of heavy bombers of the U.S. Air Force during WWII. It features four engines with metal propellers, landing gear. 100% made from metal with a silver paint finish. The rotating propellers and realistic Air Force decals make it super desirable for aviation and WWII enthusiasts. 4.5" x 13" x 17.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 4.5" H x 13" W x 17.5" D |
| Product Color: | Grey |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401767 |
| Product UPC: | 808230100824 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Authentic and super realistic, the c1938 Boeing B-17 Flying Fortress Sculpture is a replica of the workhorse of heavy bombers of the U.S. Air Force during WWII. It features four engines with metal propellers, landing gear. 100% made from metal with a silver paint finish. The rotating propellers and realistic Air Force decals make it super desirable for aviation and WWII enthusiasts. 4.5" x 13" x 17.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 4.5" H x 13" W x 17.5" D |
| Product Color: | Grey |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401767 |
| Product UPC: | 808230100824 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























