
c1928 Ford Model A Pickup Sculpture By Homeroots
An authentic replica of one of the most iconic pickup trucks of the pre-WWII era, the c1928 Ford Model A Pickup Sculpture is a sought-after model for all collectors and automobile enthusiasts. Handcrafted from metal and meticulously detailed, this model features rolling wheels, headlights, a steering wheel, and a rack system. It is a great conversation starter and an excellent piece for any vintage car collection. 4.5'' x 11'' x 4"
Specifications
| Product Dimensions: | 4.5" H x 11" W x 4" D |
| Product Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401181 |
| Product UPC: | 808230094963 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








c1928 Ford Model A Pickup Sculpture By Homeroots
An authentic replica of one of the most iconic pickup trucks of the pre-WWII era, the c1928 Ford Model A Pickup Sculpture is a sought-after model for all collectors and automobile enthusiasts. Handcrafted from metal and meticulously detailed, this model features rolling wheels, headlights, a steering wheel, and a rack system. It is a great conversation starter and an excellent piece for any vintage car collection. 4.5'' x 11'' x 4"
Specifications
| Product Dimensions: | 4.5" H x 11" W x 4" D |
| Product Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401181 |
| Product UPC: | 808230094963 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An authentic replica of one of the most iconic pickup trucks of the pre-WWII era, the c1928 Ford Model A Pickup Sculpture is a sought-after model for all collectors and automobile enthusiasts. Handcrafted from metal and meticulously detailed, this model features rolling wheels, headlights, a steering wheel, and a rack system. It is a great conversation starter and an excellent piece for any vintage car collection. 4.5'' x 11'' x 4"
Specifications
| Product Dimensions: | 4.5" H x 11" W x 4" D |
| Product Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401181 |
| Product UPC: | 808230094963 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























