
c1924 Red Ford Model T Car Sculpture By Homeroots
Add some striking desk or shelf décor to your space with this c1924 Red Ford Model T Car Sculpture. This Model T replica is a antiqued red color while the rolling wheel spokes are orange, giving this sculpture a decorative twist. With a scale of 1:12, this cool orignal car replica is designed to be enjoyed by car enthusiasts and Ford history buffs. 7" x 11.5" x 5.5
Specifications
| Product Dimensions: | 7" H x 5.5" W x 11.5" D |
| Product Color: | Red |
| Product Material: | Glass |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401142 |
| Product UPC: | 808230094574 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $101.68
-65%$101.68
$35.59More Images





c1924 Red Ford Model T Car Sculpture By Homeroots
Add some striking desk or shelf décor to your space with this c1924 Red Ford Model T Car Sculpture. This Model T replica is a antiqued red color while the rolling wheel spokes are orange, giving this sculpture a decorative twist. With a scale of 1:12, this cool orignal car replica is designed to be enjoyed by car enthusiasts and Ford history buffs. 7" x 11.5" x 5.5
Specifications
| Product Dimensions: | 7" H x 5.5" W x 11.5" D |
| Product Color: | Red |
| Product Material: | Glass |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401142 |
| Product UPC: | 808230094574 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add some striking desk or shelf décor to your space with this c1924 Red Ford Model T Car Sculpture. This Model T replica is a antiqued red color while the rolling wheel spokes are orange, giving this sculpture a decorative twist. With a scale of 1:12, this cool orignal car replica is designed to be enjoyed by car enthusiasts and Ford history buffs. 7" x 11.5" x 5.5
Specifications
| Product Dimensions: | 7" H x 5.5" W x 11.5" D |
| Product Color: | Red |
| Product Material: | Glass |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401142 |
| Product UPC: | 808230094574 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























