
c1918 Tow Truck Sculpture By Homeroots
Authentic and super detailed, the c1918 Tow Truck Sculpture is a unique handmade replica of the very first tow truck. It was handmade by a master craftsman in 100% metal and features unique details. It features many details as rolling wheels, a naked engine, a crane system, and chains. Painted in vintage green, it is a great display piece and a sought-after piece for automobile enthusiasts. 5.25'' x 12'' x 5.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 5.25" H x 12" W x 5.5" D |
| Product Color: | Green |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401193 |
| Product UPC: | 808230095083 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images






c1918 Tow Truck Sculpture By Homeroots
Authentic and super detailed, the c1918 Tow Truck Sculpture is a unique handmade replica of the very first tow truck. It was handmade by a master craftsman in 100% metal and features unique details. It features many details as rolling wheels, a naked engine, a crane system, and chains. Painted in vintage green, it is a great display piece and a sought-after piece for automobile enthusiasts. 5.25'' x 12'' x 5.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 5.25" H x 12" W x 5.5" D |
| Product Color: | Green |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401193 |
| Product UPC: | 808230095083 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Authentic and super detailed, the c1918 Tow Truck Sculpture is a unique handmade replica of the very first tow truck. It was handmade by a master craftsman in 100% metal and features unique details. It features many details as rolling wheels, a naked engine, a crane system, and chains. Painted in vintage green, it is a great display piece and a sought-after piece for automobile enthusiasts. 5.25'' x 12'' x 5.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 5.25" H x 12" W x 5.5" D |
| Product Color: | Green |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401193 |
| Product UPC: | 808230095083 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























