
c1911 HMV Gramophone Built to Scale Model Sculpture By Homeroots
Create a fabulous display with this c1911 HMV Gramophone Built to Scale Model Sculpture. Made to be an incredibly authentic non-working replica of the original, this 1:1 scale gramophone will be a striking centerpiece in your home or office space. This unique vintage model is a piece of art that comes complete with the horn and storage box that give it that authentic look. 15.5" x 14.5" x 10"
Specifications
| Product Dimensions: | 15.5" H x 10" W x 14.5" D |
| Product Color: | Brown |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401103 |
| Product UPC: | 808230094185 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








c1911 HMV Gramophone Built to Scale Model Sculpture By Homeroots
Create a fabulous display with this c1911 HMV Gramophone Built to Scale Model Sculpture. Made to be an incredibly authentic non-working replica of the original, this 1:1 scale gramophone will be a striking centerpiece in your home or office space. This unique vintage model is a piece of art that comes complete with the horn and storage box that give it that authentic look. 15.5" x 14.5" x 10"
Specifications
| Product Dimensions: | 15.5" H x 10" W x 14.5" D |
| Product Color: | Brown |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401103 |
| Product UPC: | 808230094185 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Create a fabulous display with this c1911 HMV Gramophone Built to Scale Model Sculpture. Made to be an incredibly authentic non-working replica of the original, this 1:1 scale gramophone will be a striking centerpiece in your home or office space. This unique vintage model is a piece of art that comes complete with the horn and storage box that give it that authentic look. 15.5" x 14.5" x 10"
Specifications
| Product Dimensions: | 15.5" H x 10" W x 14.5" D |
| Product Color: | Brown |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401103 |
| Product UPC: | 808230094185 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























