
c1908 Remington Model Shot Gun Sculpture By Homeroots
Handmade out of tin and built to scale, this c1908 Remington Model Shot Gun Sculpture is built to a realistic decorative replica to the famous miliatry rifle. The shotgun features many authentic and intricate details such as trigger, stock, trigger guard, butt plate, fore-end, barrel, front sight, bolt, magazine, sling, mag cap, and much more. 2" x 37" 7".
Specifications
| Product Dimensions: | 2" H x 7" W x 37" D |
| Product Color: | Brown and Black |
| Product Material: | Resin |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401174 |
| Product UPC: | 808230094895 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








c1908 Remington Model Shot Gun Sculpture By Homeroots
Handmade out of tin and built to scale, this c1908 Remington Model Shot Gun Sculpture is built to a realistic decorative replica to the famous miliatry rifle. The shotgun features many authentic and intricate details such as trigger, stock, trigger guard, butt plate, fore-end, barrel, front sight, bolt, magazine, sling, mag cap, and much more. 2" x 37" 7".
Specifications
| Product Dimensions: | 2" H x 7" W x 37" D |
| Product Color: | Brown and Black |
| Product Material: | Resin |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401174 |
| Product UPC: | 808230094895 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Handmade out of tin and built to scale, this c1908 Remington Model Shot Gun Sculpture is built to a realistic decorative replica to the famous miliatry rifle. The shotgun features many authentic and intricate details such as trigger, stock, trigger guard, butt plate, fore-end, barrel, front sight, bolt, magazine, sling, mag cap, and much more. 2" x 37" 7".
Specifications
| Product Dimensions: | 2" H x 7" W x 37" D |
| Product Color: | Brown and Black |
| Product Material: | Resin |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401174 |
| Product UPC: | 808230094895 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























