
c1903 Wright Brothers Flyer Model Sculpture By Homeroots
Hand-built to scale of the original plan, this c1903 Wright Brothers Flyer Model is a meticulous replica of the original successful aircraft. Built with a scale of 1:10 this accurate model was built with fabric over the wings and a sturdy red cedar wood frame. It's a great model to add to any home or office decor. 10.25" x 47.5" 24.5".
Specifications
| Product Dimensions: | 10.25" H x 24.5" W x 47.5" D |
| Product Color: | Multi-Color |
| Product Material: | Iron |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401913 |
| Product UPC: | 808230102286 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $872.41
-65%$872.41
$305.34More Images







c1903 Wright Brothers Flyer Model Sculpture By Homeroots
Hand-built to scale of the original plan, this c1903 Wright Brothers Flyer Model is a meticulous replica of the original successful aircraft. Built with a scale of 1:10 this accurate model was built with fabric over the wings and a sturdy red cedar wood frame. It's a great model to add to any home or office decor. 10.25" x 47.5" 24.5".
Specifications
| Product Dimensions: | 10.25" H x 24.5" W x 47.5" D |
| Product Color: | Multi-Color |
| Product Material: | Iron |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401913 |
| Product UPC: | 808230102286 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Hand-built to scale of the original plan, this c1903 Wright Brothers Flyer Model is a meticulous replica of the original successful aircraft. Built with a scale of 1:10 this accurate model was built with fabric over the wings and a sturdy red cedar wood frame. It's a great model to add to any home or office decor. 10.25" x 47.5" 24.5".
Specifications
| Product Dimensions: | 10.25" H x 24.5" W x 47.5" D |
| Product Color: | Multi-Color |
| Product Material: | Iron |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401913 |
| Product UPC: | 808230102286 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























