
c1903 Wright Brothers 8" Cedar Wood Replica Plane Model By Homeroots
Large in scale but high on authenticity, this c1903 Wright Brothers 8' Replica Plane Model will certainly make a statement in your space. This striking model of the Wright Brother's famous first plane has a gorgeous 8' wing span and will certainly spark some conversation. 24" x 96" 48".
Specifications
| Product Dimensions: | 24" H x 96" W x 48" D |
| Product Color: | Multi-Color |
| Product Material: | Glass |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | LTL |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401835 |
| Product UPC: | 808230101500 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $2,544.94
-65%$2,544.94
$890.73More Images







c1903 Wright Brothers 8" Cedar Wood Replica Plane Model By Homeroots
Large in scale but high on authenticity, this c1903 Wright Brothers 8' Replica Plane Model will certainly make a statement in your space. This striking model of the Wright Brother's famous first plane has a gorgeous 8' wing span and will certainly spark some conversation. 24" x 96" 48".
Specifications
| Product Dimensions: | 24" H x 96" W x 48" D |
| Product Color: | Multi-Color |
| Product Material: | Glass |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | LTL |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401835 |
| Product UPC: | 808230101500 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Large in scale but high on authenticity, this c1903 Wright Brothers 8' Replica Plane Model will certainly make a statement in your space. This striking model of the Wright Brother's famous first plane has a gorgeous 8' wing span and will certainly spark some conversation. 24" x 96" 48".
Specifications
| Product Dimensions: | 24" H x 96" W x 48" D |
| Product Color: | Multi-Color |
| Product Material: | Glass |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | LTL |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401835 |
| Product UPC: | 808230101500 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























