
c1901 Edison Standard Phonograph Replica Sculpture By Homeroots
A must have for the collector and enthusiast, this c1901 Edison Standard Phonograph Replica Sculpture is made of tin and while it isn't a functioning phonograph it sure resembles one! This unique vintage replica model is a piece of art that features authentic and intricate details inclduing a case, removable horn, cylinder, sound box, belt, windup key, stop lever, and much more. 17" x 10" x 15"
Specifications
| Product Dimensions: | 17" H x 15" W x 10" D |
| Product Color: | Brown |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401169 |
| Product UPC: | 808230094840 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








c1901 Edison Standard Phonograph Replica Sculpture By Homeroots
A must have for the collector and enthusiast, this c1901 Edison Standard Phonograph Replica Sculpture is made of tin and while it isn't a functioning phonograph it sure resembles one! This unique vintage replica model is a piece of art that features authentic and intricate details inclduing a case, removable horn, cylinder, sound box, belt, windup key, stop lever, and much more. 17" x 10" x 15"
Specifications
| Product Dimensions: | 17" H x 15" W x 10" D |
| Product Color: | Brown |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401169 |
| Product UPC: | 808230094840 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A must have for the collector and enthusiast, this c1901 Edison Standard Phonograph Replica Sculpture is made of tin and while it isn't a functioning phonograph it sure resembles one! This unique vintage replica model is a piece of art that features authentic and intricate details inclduing a case, removable horn, cylinder, sound box, belt, windup key, stop lever, and much more. 17" x 10" x 15"
Specifications
| Product Dimensions: | 17" H x 15" W x 10" D |
| Product Color: | Brown |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401169 |
| Product UPC: | 808230094840 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























