
Brushed Steel Brushed Steel Coat Rack By Homeroots - 372942
A unique design and practical storage solution for homes and offices, this coat rack presents a slim profile, yet can handle several coats, jackets, backpacks and hats on its eight pegs that are placed all around the pole body. The black wood disks on each hook keep things where they are placed and reduce wear.
Specifications
| Product Dimensions: | 68" H x 12" W x 12" D |
| Product Color: | Brushed Steel |
| Product Finish: | Brushed Steel |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Modern Chic |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 372942 |
| Product UPC: | 4512839454429 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Brushed Steel Brushed Steel Coat Rack By Homeroots - 372942
A unique design and practical storage solution for homes and offices, this coat rack presents a slim profile, yet can handle several coats, jackets, backpacks and hats on its eight pegs that are placed all around the pole body. The black wood disks on each hook keep things where they are placed and reduce wear.
Specifications
| Product Dimensions: | 68" H x 12" W x 12" D |
| Product Color: | Brushed Steel |
| Product Finish: | Brushed Steel |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Modern Chic |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 372942 |
| Product UPC: | 4512839454429 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A unique design and practical storage solution for homes and offices, this coat rack presents a slim profile, yet can handle several coats, jackets, backpacks and hats on its eight pegs that are placed all around the pole body. The black wood disks on each hook keep things where they are placed and reduce wear.
Specifications
| Product Dimensions: | 68" H x 12" W x 12" D |
| Product Color: | Brushed Steel |
| Product Finish: | Brushed Steel |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Modern Chic |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 372942 |
| Product UPC: | 4512839454429 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























