
Brown Woven Leather Chair By Homeroots
Aesthetically designed to enhance the rustic charm of your home is the Brown Woven Leather Chair. The basket weave pattern is made up of pure brown leather and metal nail head accents at intervals making it all the more prominent. The long black iron base has been strategically constructed with assymetrical beams for additional support and stability. 33.25" x 17" x 19"
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 17in W x 19in D x 33.25in H |
| Product Material: | Iron |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Brown Leather |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389605 |
| Product UPC: | 4512822875187 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $590.08
-65%$590.08
$206.53More Images




Brown Woven Leather Chair By Homeroots
Aesthetically designed to enhance the rustic charm of your home is the Brown Woven Leather Chair. The basket weave pattern is made up of pure brown leather and metal nail head accents at intervals making it all the more prominent. The long black iron base has been strategically constructed with assymetrical beams for additional support and stability. 33.25" x 17" x 19"
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 17in W x 19in D x 33.25in H |
| Product Material: | Iron |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Brown Leather |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389605 |
| Product UPC: | 4512822875187 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Aesthetically designed to enhance the rustic charm of your home is the Brown Woven Leather Chair. The basket weave pattern is made up of pure brown leather and metal nail head accents at intervals making it all the more prominent. The long black iron base has been strategically constructed with assymetrical beams for additional support and stability. 33.25" x 17" x 19"
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 17in W x 19in D x 33.25in H |
| Product Material: | Iron |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Brown Leather |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389605 |
| Product UPC: | 4512822875187 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























