
Brown Wooden Collapsing Table By Homeroots
This Brown Wooden Collapsing Table is the perfect way to add some minimal decor to your home while also having a space saving storage solution. The base of this table is made from metal and features a four legged design that has two semi-circles intersecting in the middle. This base folds flat and allows you to put the table away. The antique black and gold finish on the base works perfectly with the light brown rustic table top. The table top is made from solid wood and is shaped like a circular wooden block with prominent edging. This table will work in any room of your home and can also be stored easily until needed. 24.5" H x 22" W x 22" D
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 22in W x 22in D x 24.5in H |
| Product Material: | Iron / Burnished Mirrors |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Iron |
| Product Color: | Brass |
| Finish: | Brass Finish |
| Top Color: | Nickel |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393488 |
| Product UPC: | 808230036321 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Brown Wooden Collapsing Table |
| Wooden Collapsing Table |
| Brown Wooden Collapsing |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Brown Wooden Collapsing Table By Homeroots
This Brown Wooden Collapsing Table is the perfect way to add some minimal decor to your home while also having a space saving storage solution. The base of this table is made from metal and features a four legged design that has two semi-circles intersecting in the middle. This base folds flat and allows you to put the table away. The antique black and gold finish on the base works perfectly with the light brown rustic table top. The table top is made from solid wood and is shaped like a circular wooden block with prominent edging. This table will work in any room of your home and can also be stored easily until needed. 24.5" H x 22" W x 22" D
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 22in W x 22in D x 24.5in H |
| Product Material: | Iron / Burnished Mirrors |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Iron |
| Product Color: | Brass |
| Finish: | Brass Finish |
| Top Color: | Nickel |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393488 |
| Product UPC: | 808230036321 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Brown Wooden Collapsing Table |
| Wooden Collapsing Table |
| Brown Wooden Collapsing |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Brown Wooden Collapsing Table is the perfect way to add some minimal decor to your home while also having a space saving storage solution. The base of this table is made from metal and features a four legged design that has two semi-circles intersecting in the middle. This base folds flat and allows you to put the table away. The antique black and gold finish on the base works perfectly with the light brown rustic table top. The table top is made from solid wood and is shaped like a circular wooden block with prominent edging. This table will work in any room of your home and can also be stored easily until needed. 24.5" H x 22" W x 22" D
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 22in W x 22in D x 24.5in H |
| Product Material: | Iron / Burnished Mirrors |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Iron |
| Product Color: | Brass |
| Finish: | Brass Finish |
| Top Color: | Nickel |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393488 |
| Product UPC: | 808230036321 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Brown Wooden Collapsing Table |
| Wooden Collapsing Table |
| Brown Wooden Collapsing |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























