
Brown Twin Size Low Loft Bed By Homeroots
Conveniently add sleeping space without sacrificing play space with the Brown Twin Size Low Loft Bed. This charming low loft bed is the perfect choice for small children's bedrooms, it even features a small ladder for getting up to bed. The space underneath can be practically used as play space or storage. The bed is made from solid pine wood, premium-quality MDF, and is finished with a rich espresso brown color. It is a true eye-catcher and blends in perfectly with any home decor style!45"H x 80"W x 43"D
Specifications
| Product Category: | Bunk & Loft Beds |
| Product Dimensions: | 45 H x 43 W x 80 D |
| Product Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Manufactured Wood Type: | MDF |
| Product Color: | Espresso |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 404101 |
| Product UPC: | 808230123588 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Brown Twin Size Low Loft |
| Twin Size Low Loft Bed |
| Size Low Loft Bed |
| Twin Size Low Loft |
| Brown Twin Size Low |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $367.88
-65%$367.88
$128.76More Images

















Brown Twin Size Low Loft Bed By Homeroots
Conveniently add sleeping space without sacrificing play space with the Brown Twin Size Low Loft Bed. This charming low loft bed is the perfect choice for small children's bedrooms, it even features a small ladder for getting up to bed. The space underneath can be practically used as play space or storage. The bed is made from solid pine wood, premium-quality MDF, and is finished with a rich espresso brown color. It is a true eye-catcher and blends in perfectly with any home decor style!45"H x 80"W x 43"D
Specifications
| Product Category: | Bunk & Loft Beds |
| Product Dimensions: | 45 H x 43 W x 80 D |
| Product Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Manufactured Wood Type: | MDF |
| Product Color: | Espresso |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 404101 |
| Product UPC: | 808230123588 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Brown Twin Size Low Loft |
| Twin Size Low Loft Bed |
| Size Low Loft Bed |
| Twin Size Low Loft |
| Brown Twin Size Low |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Conveniently add sleeping space without sacrificing play space with the Brown Twin Size Low Loft Bed. This charming low loft bed is the perfect choice for small children's bedrooms, it even features a small ladder for getting up to bed. The space underneath can be practically used as play space or storage. The bed is made from solid pine wood, premium-quality MDF, and is finished with a rich espresso brown color. It is a true eye-catcher and blends in perfectly with any home decor style!45"H x 80"W x 43"D
Specifications
| Product Category: | Bunk & Loft Beds |
| Product Dimensions: | 45 H x 43 W x 80 D |
| Product Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Manufactured Wood Type: | MDF |
| Product Color: | Espresso |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 404101 |
| Product UPC: | 808230123588 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Brown Twin Size Low Loft |
| Twin Size Low Loft Bed |
| Size Low Loft Bed |
| Twin Size Low Loft |
| Brown Twin Size Low |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























