
Brown Twin Size Hight Loft Bed By Homeroots
Add style and functionality to your home with the amazing Brown Twin Size Hight Loft Bed! This beautiful loft bed will add sleeping space without cluttering your bedroom with too much furniture. Thanks to its height it will allow you to use the space under the bed for relaxing or studying. The entire frame is made from eco-friendly harvested pine wood. Painted in a rich espresso brown color, it will add a modern and timeless spark to your home! 72"H x 80"W x 42"D
Specifications
| Product Category: | Bunk & Loft Beds |
| Product Dimensions: | 72 H x 42 W x 80 D |
| Product Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Manufactured Wood Type: | MDF |
| Product Color: | Espresso |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 404106 |
| Product UPC: | 808230123632 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Brown Twin Size Hight Loft |
| Twin Size Hight Loft Bed |
| Size Hight Loft Bed |
| Twin Size Hight Loft |
| Brown Twin Size Hight |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








Brown Twin Size Hight Loft Bed By Homeroots
Add style and functionality to your home with the amazing Brown Twin Size Hight Loft Bed! This beautiful loft bed will add sleeping space without cluttering your bedroom with too much furniture. Thanks to its height it will allow you to use the space under the bed for relaxing or studying. The entire frame is made from eco-friendly harvested pine wood. Painted in a rich espresso brown color, it will add a modern and timeless spark to your home! 72"H x 80"W x 42"D
Specifications
| Product Category: | Bunk & Loft Beds |
| Product Dimensions: | 72 H x 42 W x 80 D |
| Product Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Manufactured Wood Type: | MDF |
| Product Color: | Espresso |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 404106 |
| Product UPC: | 808230123632 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Brown Twin Size Hight Loft |
| Twin Size Hight Loft Bed |
| Size Hight Loft Bed |
| Twin Size Hight Loft |
| Brown Twin Size Hight |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add style and functionality to your home with the amazing Brown Twin Size Hight Loft Bed! This beautiful loft bed will add sleeping space without cluttering your bedroom with too much furniture. Thanks to its height it will allow you to use the space under the bed for relaxing or studying. The entire frame is made from eco-friendly harvested pine wood. Painted in a rich espresso brown color, it will add a modern and timeless spark to your home! 72"H x 80"W x 42"D
Specifications
| Product Category: | Bunk & Loft Beds |
| Product Dimensions: | 72 H x 42 W x 80 D |
| Product Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Manufactured Wood Type: | MDF |
| Product Color: | Espresso |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 404106 |
| Product UPC: | 808230123632 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Brown Twin Size Hight Loft |
| Twin Size Hight Loft Bed |
| Size Hight Loft Bed |
| Twin Size Hight Loft |
| Brown Twin Size Hight |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























