
Brown Platform Twin Bed By Homeroots
The Brown Platform Twin Bed is plush and soft and provides a modern look to any bedroom. It has a brown coloring that looks great in any room. The low profile adds extra flexibility to the user's mattress height preference. A box spring or additional foundation is not needed but can be used to adjust height further. This bed is modern and chic and matches well with any room asethetic. 34.8" x 43.7" x 80.3".
Specifications
| Product Category: | Beds |
| Product Dimensions: | 34.8 H x 43.7 W x 80.3 D |
| Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Brown |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 396985 |
| Product UPC: | 808230071278 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $331.33
-65%$331.33
$115.97More Images





Brown Platform Twin Bed By Homeroots
The Brown Platform Twin Bed is plush and soft and provides a modern look to any bedroom. It has a brown coloring that looks great in any room. The low profile adds extra flexibility to the user's mattress height preference. A box spring or additional foundation is not needed but can be used to adjust height further. This bed is modern and chic and matches well with any room asethetic. 34.8" x 43.7" x 80.3".
Specifications
| Product Category: | Beds |
| Product Dimensions: | 34.8 H x 43.7 W x 80.3 D |
| Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Brown |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 396985 |
| Product UPC: | 808230071278 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Brown Platform Twin Bed is plush and soft and provides a modern look to any bedroom. It has a brown coloring that looks great in any room. The low profile adds extra flexibility to the user's mattress height preference. A box spring or additional foundation is not needed but can be used to adjust height further. This bed is modern and chic and matches well with any room asethetic. 34.8" x 43.7" x 80.3".
Specifications
| Product Category: | Beds |
| Product Dimensions: | 34.8 H x 43.7 W x 80.3 D |
| Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Brown |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 396985 |
| Product UPC: | 808230071278 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























