
Brown Platform Full Bed By Homeroots
The Brown Platform Full Bed is plush and soft and provides a modern look to any bedroom. It has a brown coloring that looks great in any room. The low profile adds extra flexibility to the user's mattress height preference. A box spring or additional foundation is not needed but can be used to adjust height further. This bed is modern and chic and matches well with any room asethetic. 34.8" x 57" x 80.3".
Specifications
| Product Category: | Beds |
| Product Dimensions: | 34.8 H x 57 W x 80.3 D |
| Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Brown |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 396986 |
| Product UPC: | 808230071285 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $353.45
-65%$353.45
$123.71More Images





Brown Platform Full Bed By Homeroots
The Brown Platform Full Bed is plush and soft and provides a modern look to any bedroom. It has a brown coloring that looks great in any room. The low profile adds extra flexibility to the user's mattress height preference. A box spring or additional foundation is not needed but can be used to adjust height further. This bed is modern and chic and matches well with any room asethetic. 34.8" x 57" x 80.3".
Specifications
| Product Category: | Beds |
| Product Dimensions: | 34.8 H x 57 W x 80.3 D |
| Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Brown |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 396986 |
| Product UPC: | 808230071285 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Brown Platform Full Bed is plush and soft and provides a modern look to any bedroom. It has a brown coloring that looks great in any room. The low profile adds extra flexibility to the user's mattress height preference. A box spring or additional foundation is not needed but can be used to adjust height further. This bed is modern and chic and matches well with any room asethetic. 34.8" x 57" x 80.3".
Specifications
| Product Category: | Beds |
| Product Dimensions: | 34.8 H x 57 W x 80.3 D |
| Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Brown |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 396986 |
| Product UPC: | 808230071285 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























