
Brown Leather Side Chair By Homeroots
Highlighting your decor has never been easier, the Brown Leather Side Chair adds a touch of mid-century modern with a hint of contemporary. Exquisitely molded from pure brown leather bucket seats with a cross stitch seam and propped upon Eiffel tower styled black iron legs, it is perfect to compliment any space, be it your home, office or restaurant. Minimalistic in design this captivating silhouette can be easily transferred from room to room for a better seating experience. 31.5" x 21.25" x 20.5"
Specifications
| Product Category: | Side Chairs |
| Product Dimensions: | 21.25in W x 20.5in D x 31.5in H |
| Product Material: | Leather |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Brown Leather |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389595 |
| Product UPC: | 4512822875071 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Brown Leather Side Chair By Homeroots
Highlighting your decor has never been easier, the Brown Leather Side Chair adds a touch of mid-century modern with a hint of contemporary. Exquisitely molded from pure brown leather bucket seats with a cross stitch seam and propped upon Eiffel tower styled black iron legs, it is perfect to compliment any space, be it your home, office or restaurant. Minimalistic in design this captivating silhouette can be easily transferred from room to room for a better seating experience. 31.5" x 21.25" x 20.5"
Specifications
| Product Category: | Side Chairs |
| Product Dimensions: | 21.25in W x 20.5in D x 31.5in H |
| Product Material: | Leather |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Brown Leather |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389595 |
| Product UPC: | 4512822875071 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Highlighting your decor has never been easier, the Brown Leather Side Chair adds a touch of mid-century modern with a hint of contemporary. Exquisitely molded from pure brown leather bucket seats with a cross stitch seam and propped upon Eiffel tower styled black iron legs, it is perfect to compliment any space, be it your home, office or restaurant. Minimalistic in design this captivating silhouette can be easily transferred from room to room for a better seating experience. 31.5" x 21.25" x 20.5"
Specifications
| Product Category: | Side Chairs |
| Product Dimensions: | 21.25in W x 20.5in D x 31.5in H |
| Product Material: | Leather |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Brown Leather |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389595 |
| Product UPC: | 4512822875071 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























