
Brown Leather and Iron Side Chair By Homeroots
Classic and delicate in presence the Brown Leather and Iron Side Chair is a stunning combination of form and function. Supported by four arrow like tapered legs in a dark brown iron finished frame, it is mounted with a foamed leather seating and a geometrically styled back rest. It's sleek character and smooth leather finish accentuate any modern or rustic space. 36" x 18" x 17"
Specifications
| Product Category: | Side Chairs |
| Product Dimensions: | 18in W x 17in D x 36in H |
| Product Material: | Iron |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Brown Leather |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389608 |
| Product UPC: | 4512822875224 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Brown Leather Iron Chair |
| Leather Iron Chair |
| Brown Leather Iron |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $679.95
-65%$679.95
$237.98Brown Leather and Iron Side Chair By Homeroots
Classic and delicate in presence the Brown Leather and Iron Side Chair is a stunning combination of form and function. Supported by four arrow like tapered legs in a dark brown iron finished frame, it is mounted with a foamed leather seating and a geometrically styled back rest. It's sleek character and smooth leather finish accentuate any modern or rustic space. 36" x 18" x 17"
Specifications
| Product Category: | Side Chairs |
| Product Dimensions: | 18in W x 17in D x 36in H |
| Product Material: | Iron |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Brown Leather |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389608 |
| Product UPC: | 4512822875224 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Brown Leather Iron Chair |
| Leather Iron Chair |
| Brown Leather Iron |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Classic and delicate in presence the Brown Leather and Iron Side Chair is a stunning combination of form and function. Supported by four arrow like tapered legs in a dark brown iron finished frame, it is mounted with a foamed leather seating and a geometrically styled back rest. It's sleek character and smooth leather finish accentuate any modern or rustic space. 36" x 18" x 17"
Specifications
| Product Category: | Side Chairs |
| Product Dimensions: | 18in W x 17in D x 36in H |
| Product Material: | Iron |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Brown Leather |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389608 |
| Product UPC: | 4512822875224 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Brown Leather Iron Chair |
| Leather Iron Chair |
| Brown Leather Iron |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























