
Brown Chair By Homeroots
Having its seat and arms upholstered in soft leather, this chair provides comfort from every angle. The reclining mechanism allows you to sit back and be as comfortable as you wish while you watch your favorite TV programs. A beautiful brown finish makes it even more alluring. Add it to your living space for an elegant lift. Dimensions: 36" X 38" X 40".
Specifications
| Product Category: | Chairs & Recliners |
| Product Dimensions: | 36in W x 38in D x 40in H |
| Product Material: | Leather |
| Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Poplar |
| Product Color: | Brown |
| Finish: | Leather |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 366296 |
| Product UPC: | 4512839470078 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 36 38 40 Brown Chair |
| 38 40 Brown Chair |
| 40 Brown Chair |
| 36 38 40 Brown |
| 36 38 40 |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Brown Chair By Homeroots
Having its seat and arms upholstered in soft leather, this chair provides comfort from every angle. The reclining mechanism allows you to sit back and be as comfortable as you wish while you watch your favorite TV programs. A beautiful brown finish makes it even more alluring. Add it to your living space for an elegant lift. Dimensions: 36" X 38" X 40".
Specifications
| Product Category: | Chairs & Recliners |
| Product Dimensions: | 36in W x 38in D x 40in H |
| Product Material: | Leather |
| Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Poplar |
| Product Color: | Brown |
| Finish: | Leather |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 366296 |
| Product UPC: | 4512839470078 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 36 38 40 Brown Chair |
| 38 40 Brown Chair |
| 40 Brown Chair |
| 36 38 40 Brown |
| 36 38 40 |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Having its seat and arms upholstered in soft leather, this chair provides comfort from every angle. The reclining mechanism allows you to sit back and be as comfortable as you wish while you watch your favorite TV programs. A beautiful brown finish makes it even more alluring. Add it to your living space for an elegant lift. Dimensions: 36" X 38" X 40".
Specifications
| Product Category: | Chairs & Recliners |
| Product Dimensions: | 36in W x 38in D x 40in H |
| Product Material: | Leather |
| Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Poplar |
| Product Color: | Brown |
| Finish: | Leather |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 366296 |
| Product UPC: | 4512839470078 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 36 38 40 Brown Chair |
| 38 40 Brown Chair |
| 40 Brown Chair |
| 36 38 40 Brown |
| 36 38 40 |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























