
Brown Bookcase By Homeroots
With its open quatrefoil sides, three shelves and open back, this timeless, classic bookcase brings heirloom appeal to the office or living room. Features an Plantation Cherry finish.
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 36.25 H x 53 W x 13 D |
| Product Color: | Cherry |
| Product Material: | MDF |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Product Finish: | Cherry |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 389568 |
| Product UPC: | 4512822874777 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Brown Bookcase By Homeroots
With its open quatrefoil sides, three shelves and open back, this timeless, classic bookcase brings heirloom appeal to the office or living room. Features an Plantation Cherry finish.
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 36.25 H x 53 W x 13 D |
| Product Color: | Cherry |
| Product Material: | MDF |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Product Finish: | Cherry |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 389568 |
| Product UPC: | 4512822874777 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With its open quatrefoil sides, three shelves and open back, this timeless, classic bookcase brings heirloom appeal to the office or living room. Features an Plantation Cherry finish.
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 36.25 H x 53 W x 13 D |
| Product Color: | Cherry |
| Product Material: | MDF |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Product Finish: | Cherry |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 389568 |
| Product UPC: | 4512822874777 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























