
Brown And Cream Sculptural Leaf Accent Storage Cabinet By Homeroots
Breath a breath of fresh into your room with this with this Brown and Cream Sculptural Leaf Accent Storage Cabinet. Inspired by nature, this push to open double door cabinet features four cubbies spaces inside for storage and an exquisite carved leaf design on the front panels. The light cream of the front is a great contrast to the dark black body and top that makes this versatile piece a great option for most any room in the house. Hide your bar items, board games, extra blankets, and what ever you need to stow away but do it fashionably! 30.3" x 31.5" x 18"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 31.5in W x 18in D x 30.25in H |
| Product Material: | Eng Wood,Paper |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Brown and cream finish |
| Product Color: | Brown |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230100114 |
| Product SKU: | 401696 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Sculptural Leaf Accent Storage Cabinet |
| Brown Cream Sculptural Leaf Accent |
| Leaf Accent Storage Cabinet |
| Cream Sculptural Leaf Accent Storage |
| Accent Storage Cabinet |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $384.81
-65%$384.81
$134.68More Images





Brown And Cream Sculptural Leaf Accent Storage Cabinet By Homeroots
Breath a breath of fresh into your room with this with this Brown and Cream Sculptural Leaf Accent Storage Cabinet. Inspired by nature, this push to open double door cabinet features four cubbies spaces inside for storage and an exquisite carved leaf design on the front panels. The light cream of the front is a great contrast to the dark black body and top that makes this versatile piece a great option for most any room in the house. Hide your bar items, board games, extra blankets, and what ever you need to stow away but do it fashionably! 30.3" x 31.5" x 18"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 31.5in W x 18in D x 30.25in H |
| Product Material: | Eng Wood,Paper |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Brown and cream finish |
| Product Color: | Brown |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230100114 |
| Product SKU: | 401696 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Sculptural Leaf Accent Storage Cabinet |
| Brown Cream Sculptural Leaf Accent |
| Leaf Accent Storage Cabinet |
| Cream Sculptural Leaf Accent Storage |
| Accent Storage Cabinet |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Breath a breath of fresh into your room with this with this Brown and Cream Sculptural Leaf Accent Storage Cabinet. Inspired by nature, this push to open double door cabinet features four cubbies spaces inside for storage and an exquisite carved leaf design on the front panels. The light cream of the front is a great contrast to the dark black body and top that makes this versatile piece a great option for most any room in the house. Hide your bar items, board games, extra blankets, and what ever you need to stow away but do it fashionably! 30.3" x 31.5" x 18"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 31.5in W x 18in D x 30.25in H |
| Product Material: | Eng Wood,Paper |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Brown and cream finish |
| Product Color: | Brown |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230100114 |
| Product SKU: | 401696 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Sculptural Leaf Accent Storage Cabinet |
| Brown Cream Sculptural Leaf Accent |
| Leaf Accent Storage Cabinet |
| Cream Sculptural Leaf Accent Storage |
| Accent Storage Cabinet |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























