
Bronze Metal Side Table By Homeroots
With this Bronze Metal Side Table you can add a touch of contemporary design to any room in your home. This table is made from solid metal and has a warm bronze finish on top. The black colored base has a very simple design with a circular base and a tapered metal rod that attaches to the top. The table top has a circular design with thick edges. This minimal piece will look great in any room owing to its neutral colorway and simple design. You can use it as stand-alone piece or it can serve as an end table in your living room. You can also use it as an entryway table to hold your keys. 20.5" H x 15.25" W x 15.25" D
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 15.25in W x 15.25in D x 20.5in H |
| Product Material: | Cast Metal |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Iron |
| Product Color: | Bronze |
| Finish: | Bronze Finish |
| Top Color: | Bronze |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393491 |
| Product UPC: | 808230036352 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Bronze Metal Side Table By Homeroots
With this Bronze Metal Side Table you can add a touch of contemporary design to any room in your home. This table is made from solid metal and has a warm bronze finish on top. The black colored base has a very simple design with a circular base and a tapered metal rod that attaches to the top. The table top has a circular design with thick edges. This minimal piece will look great in any room owing to its neutral colorway and simple design. You can use it as stand-alone piece or it can serve as an end table in your living room. You can also use it as an entryway table to hold your keys. 20.5" H x 15.25" W x 15.25" D
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 15.25in W x 15.25in D x 20.5in H |
| Product Material: | Cast Metal |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Iron |
| Product Color: | Bronze |
| Finish: | Bronze Finish |
| Top Color: | Bronze |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393491 |
| Product UPC: | 808230036352 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With this Bronze Metal Side Table you can add a touch of contemporary design to any room in your home. This table is made from solid metal and has a warm bronze finish on top. The black colored base has a very simple design with a circular base and a tapered metal rod that attaches to the top. The table top has a circular design with thick edges. This minimal piece will look great in any room owing to its neutral colorway and simple design. You can use it as stand-alone piece or it can serve as an end table in your living room. You can also use it as an entryway table to hold your keys. 20.5" H x 15.25" W x 15.25" D
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 15.25in W x 15.25in D x 20.5in H |
| Product Material: | Cast Metal |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Iron |
| Product Color: | Bronze |
| Finish: | Bronze Finish |
| Top Color: | Bronze |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393491 |
| Product UPC: | 808230036352 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























