
Brass TableSpring Lamp On Round Base By Homeroots
A brass desk lamp with an aged brass finish brings about an industrial feel. The springs and hinges allow for an adjustable height atop a round base. ? Made out of brass with a three-tone antique finish ? 110 V/ 40W bulb (bulb not included) ? On/off switch on wire ? Felt lining on the bottom of the round base ? Two-prong American plug
Specifications
| Product Dimensions: | 33" H x 8" W x 14" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364202 |
| Product UPC: | 4512839554136 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Brass TableSpring Lamp On Round Base By Homeroots
A brass desk lamp with an aged brass finish brings about an industrial feel. The springs and hinges allow for an adjustable height atop a round base. ? Made out of brass with a three-tone antique finish ? 110 V/ 40W bulb (bulb not included) ? On/off switch on wire ? Felt lining on the bottom of the round base ? Two-prong American plug
Specifications
| Product Dimensions: | 33" H x 8" W x 14" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364202 |
| Product UPC: | 4512839554136 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A brass desk lamp with an aged brass finish brings about an industrial feel. The springs and hinges allow for an adjustable height atop a round base. ? Made out of brass with a three-tone antique finish ? 110 V/ 40W bulb (bulb not included) ? On/off switch on wire ? Felt lining on the bottom of the round base ? Two-prong American plug
Specifications
| Product Dimensions: | 33" H x 8" W x 14" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364202 |
| Product UPC: | 4512839554136 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























