
Brass Table Clock By Homeroots
This 19th century inspired table clock puts time into perspective, as you get to observe how the clock ticks with the clear inner faceplate. The brass and aluminum body along with the roman numeral clock numbers give the home or office a nostalgic feel. ? Made out of brass with a bright annealed finish ? Clock uses one AA 1.5V battery (battery not included)
Specifications
| Product Dimensions: | 16.25" H x 8" W x 3.75" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Aluminum |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 365076 |
| Product UPC: | 4512839553979 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Brass Table Clock By Homeroots
This 19th century inspired table clock puts time into perspective, as you get to observe how the clock ticks with the clear inner faceplate. The brass and aluminum body along with the roman numeral clock numbers give the home or office a nostalgic feel. ? Made out of brass with a bright annealed finish ? Clock uses one AA 1.5V battery (battery not included)
Specifications
| Product Dimensions: | 16.25" H x 8" W x 3.75" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Aluminum |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 365076 |
| Product UPC: | 4512839553979 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This 19th century inspired table clock puts time into perspective, as you get to observe how the clock ticks with the clear inner faceplate. The brass and aluminum body along with the roman numeral clock numbers give the home or office a nostalgic feel. ? Made out of brass with a bright annealed finish ? Clock uses one AA 1.5V battery (battery not included)
Specifications
| Product Dimensions: | 16.25" H x 8" W x 3.75" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Aluminum |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 365076 |
| Product UPC: | 4512839553979 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























