
Brass Armillary With Compass On Wood Base By Homeroots
Armillary globe with a brass finish reflects the craftsmanship and skill of ancient Greeks who sought to understand time and the way of the planets. This armillary comes equipped with a compass inserted within a sturdy wooden base. ? Armillary made out of brass ? Base made out of wood with a compass inside ? Felt lining on the bottom
Specifications
| Product Dimensions: | 11" H x 7" W x 7" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Glass |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364212 |
| Product UPC: | 4512839554020 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Brass Armillary With Compass On Wood Base By Homeroots
Armillary globe with a brass finish reflects the craftsmanship and skill of ancient Greeks who sought to understand time and the way of the planets. This armillary comes equipped with a compass inserted within a sturdy wooden base. ? Armillary made out of brass ? Base made out of wood with a compass inside ? Felt lining on the bottom
Specifications
| Product Dimensions: | 11" H x 7" W x 7" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Glass |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364212 |
| Product UPC: | 4512839554020 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Armillary globe with a brass finish reflects the craftsmanship and skill of ancient Greeks who sought to understand time and the way of the planets. This armillary comes equipped with a compass inserted within a sturdy wooden base. ? Armillary made out of brass ? Base made out of wood with a compass inside ? Felt lining on the bottom
Specifications
| Product Dimensions: | 11" H x 7" W x 7" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Glass |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364212 |
| Product UPC: | 4512839554020 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























