
Brass Armillary On Horn Stand By Homeroots
With earth at the center, an armillary globe was believed to show how the stars move around the Earth. The four brackets are held by a wooden stand which carries several bronze hoops to align the sundial and zodiac signs and show those of that time about the path of the planets. ? Armillary made out of brass while the stand is made out of buffalo horn ? Armillary interior spins
Specifications
| Product Dimensions: | 12" H x 5.5" W x 5.5" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364211 |
| Product UPC: | 4512839554037 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Brass Armillary On Horn Stand By Homeroots
With earth at the center, an armillary globe was believed to show how the stars move around the Earth. The four brackets are held by a wooden stand which carries several bronze hoops to align the sundial and zodiac signs and show those of that time about the path of the planets. ? Armillary made out of brass while the stand is made out of buffalo horn ? Armillary interior spins
Specifications
| Product Dimensions: | 12" H x 5.5" W x 5.5" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364211 |
| Product UPC: | 4512839554037 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With earth at the center, an armillary globe was believed to show how the stars move around the Earth. The four brackets are held by a wooden stand which carries several bronze hoops to align the sundial and zodiac signs and show those of that time about the path of the planets. ? Armillary made out of brass while the stand is made out of buffalo horn ? Armillary interior spins
Specifications
| Product Dimensions: | 12" H x 5.5" W x 5.5" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364211 |
| Product UPC: | 4512839554037 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























