
Brass Armillary By Homeroots
One variation of a brass armillary sphere. With earth at the center, an armillary globe was believed to show how the stars move around the Earth. The globe is surrounded by zodiac signs and symbols. ? Armillary interior spins including the globe ? Made out of brass with a bright annealed finish
Specifications
| Product Dimensions: | 8.5" H x 5.5" W x 7" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Iron |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364216 |
| Product UPC: | 4512839553986 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Brass Armillary By Homeroots
One variation of a brass armillary sphere. With earth at the center, an armillary globe was believed to show how the stars move around the Earth. The globe is surrounded by zodiac signs and symbols. ? Armillary interior spins including the globe ? Made out of brass with a bright annealed finish
Specifications
| Product Dimensions: | 8.5" H x 5.5" W x 7" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Iron |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364216 |
| Product UPC: | 4512839553986 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One variation of a brass armillary sphere. With earth at the center, an armillary globe was believed to show how the stars move around the Earth. The globe is surrounded by zodiac signs and symbols. ? Armillary interior spins including the globe ? Made out of brass with a bright annealed finish
Specifications
| Product Dimensions: | 8.5" H x 5.5" W x 7" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Iron |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364216 |
| Product UPC: | 4512839553986 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























