
Braided Tania Counter Stool - Set of 2 Green By LumiSource
Perfect for your counter area, the contemporary design of the Braided Tania Counter Stool by LumiSource features unique "braided" fabric and faux leather upholstery. With a comfortable padded seat and backrest, the Braided Tania has black metal legs and a footrest for comfort. Available in a variety of color options.
Specifications
| Product Dimensions | 36 H x 19 W x 21 L |
| Seat To Floor | 25.5" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 16" |
| Seat To Footrest | 17.5" |
| Backrest Height | 12" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | Polyester Fabric, PVC Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Black Metal, Green PU, Sea Green Fabric |
| Product SKU: | B24-BRAIDTANIA BKGN2 |
| Product UPC: | 681144137229 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed counter height |
| Unique braided upholstery |
| Sleek black metal frame |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $350.00
-65%$350.00
$122.50More Images



















Braided Tania Counter Stool - Set of 2 Green By LumiSource
Perfect for your counter area, the contemporary design of the Braided Tania Counter Stool by LumiSource features unique "braided" fabric and faux leather upholstery. With a comfortable padded seat and backrest, the Braided Tania has black metal legs and a footrest for comfort. Available in a variety of color options.
Specifications
| Product Dimensions | 36 H x 19 W x 21 L |
| Seat To Floor | 25.5" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 16" |
| Seat To Footrest | 17.5" |
| Backrest Height | 12" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | Polyester Fabric, PVC Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Black Metal, Green PU, Sea Green Fabric |
| Product SKU: | B24-BRAIDTANIA BKGN2 |
| Product UPC: | 681144137229 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed counter height |
| Unique braided upholstery |
| Sleek black metal frame |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Perfect for your counter area, the contemporary design of the Braided Tania Counter Stool by LumiSource features unique "braided" fabric and faux leather upholstery. With a comfortable padded seat and backrest, the Braided Tania has black metal legs and a footrest for comfort. Available in a variety of color options.
Specifications
| Product Dimensions | 36 H x 19 W x 21 L |
| Seat To Floor | 25.5" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 16" |
| Seat To Footrest | 17.5" |
| Backrest Height | 12" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | Polyester Fabric, PVC Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Black Metal, Green PU, Sea Green Fabric |
| Product SKU: | B24-BRAIDTANIA BKGN2 |
| Product UPC: | 681144137229 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed counter height |
| Unique braided upholstery |
| Sleek black metal frame |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























