
Braided Tania Chair - Set of 2 Green By LumiSource
Perfect for your dining area, the contemporary design of the Braided Tania Chair by LumiSource features unique "braided" fabric and faux leather upholstery. With a comfortable padded seat and backrest, the Braided Tania has stylish black metal legs. Available in a variety of color options.
Specifications
| Product Dimensions | 32 H x 18 W x 21.5 L |
| Inside Seat Width | 16.5" |
| Seat To Floor | 18" |
| Seat Depth | 16" |
| Backrest Height | 16" |
| Seat To Back Angle | 103° |
| Product Material: | Polyester Fabric, PVC Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Black Metal, Green PU, Sea Green Fabric |
| Product SKU: | CH-BRAIDTANIA BKGN2 |
| Product UPC: | 681144137243 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed dining height |
| Unique braided upholstery |
| Sleek black metal frame |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images















Braided Tania Chair - Set of 2 Green By LumiSource
Perfect for your dining area, the contemporary design of the Braided Tania Chair by LumiSource features unique "braided" fabric and faux leather upholstery. With a comfortable padded seat and backrest, the Braided Tania has stylish black metal legs. Available in a variety of color options.
Specifications
| Product Dimensions | 32 H x 18 W x 21.5 L |
| Inside Seat Width | 16.5" |
| Seat To Floor | 18" |
| Seat Depth | 16" |
| Backrest Height | 16" |
| Seat To Back Angle | 103° |
| Product Material: | Polyester Fabric, PVC Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Black Metal, Green PU, Sea Green Fabric |
| Product SKU: | CH-BRAIDTANIA BKGN2 |
| Product UPC: | 681144137243 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed dining height |
| Unique braided upholstery |
| Sleek black metal frame |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Perfect for your dining area, the contemporary design of the Braided Tania Chair by LumiSource features unique "braided" fabric and faux leather upholstery. With a comfortable padded seat and backrest, the Braided Tania has stylish black metal legs. Available in a variety of color options.
Specifications
| Product Dimensions | 32 H x 18 W x 21.5 L |
| Inside Seat Width | 16.5" |
| Seat To Floor | 18" |
| Seat Depth | 16" |
| Backrest Height | 16" |
| Seat To Back Angle | 103° |
| Product Material: | Polyester Fabric, PVC Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Black Metal, Green PU, Sea Green Fabric |
| Product SKU: | CH-BRAIDTANIA BKGN2 |
| Product UPC: | 681144137243 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed dining height |
| Unique braided upholstery |
| Sleek black metal frame |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























