
Braided Renee Chair Green By LumiSource
The contemporary design of the Braided Renee Chair by LumiSource features unique braided velvet upholstery, a padded bucket style seat and sleek tapered metal legs with a gold finish. Use as accent or dining seating, the Braided Renee comes in a variety of colors.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 22.5"L × 25.25"W × 30"H |
| Seat To Floor | 18.5" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Backrest Height | 14" |
| Armrest Height | 11.5" |
| Armrest Length | 15" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Green Velvet |
| Product SKU: | CH-BRDRENEE AUVGN |
| Product UPC: | 681144142094 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit, Assembly Required |
| Contemporary/glam styling |
| Unique braded upholstery |
| Padded seat and backrest |
| Gold metal legs |
| Great for use as a dining or accent chair |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $250.00
-65%$250.00
$87.50More Images

















Braided Renee Chair Green By LumiSource
The contemporary design of the Braided Renee Chair by LumiSource features unique braided velvet upholstery, a padded bucket style seat and sleek tapered metal legs with a gold finish. Use as accent or dining seating, the Braided Renee comes in a variety of colors.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 22.5"L × 25.25"W × 30"H |
| Seat To Floor | 18.5" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Backrest Height | 14" |
| Armrest Height | 11.5" |
| Armrest Length | 15" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Green Velvet |
| Product SKU: | CH-BRDRENEE AUVGN |
| Product UPC: | 681144142094 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit, Assembly Required |
| Contemporary/glam styling |
| Unique braded upholstery |
| Padded seat and backrest |
| Gold metal legs |
| Great for use as a dining or accent chair |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The contemporary design of the Braided Renee Chair by LumiSource features unique braided velvet upholstery, a padded bucket style seat and sleek tapered metal legs with a gold finish. Use as accent or dining seating, the Braided Renee comes in a variety of colors.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 22.5"L × 25.25"W × 30"H |
| Seat To Floor | 18.5" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Backrest Height | 14" |
| Armrest Height | 11.5" |
| Armrest Length | 15" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Green Velvet |
| Product SKU: | CH-BRDRENEE AUVGN |
| Product UPC: | 681144142094 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit, Assembly Required |
| Contemporary/glam styling |
| Unique braded upholstery |
| Padded seat and backrest |
| Gold metal legs |
| Great for use as a dining or accent chair |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























