
Braided Matisse Twin Headboard Blue By LumiSource
Add contemporary style to your bedroom with the Braided Matisse Headboard by LumiSource. The Braided Matisse Headboard features plush padding, stylish braided fabric upholstery, and a sleek black metal frame. Available in a variety of color options, choose the one that fits your bedroom the best!
Specifications
| Product Dimensions | 40.5 H x 41.5 W x 3.5 L |
| Headboard Length | 3 |
| Headboard Width | 41 |
| Headboard Height | 22 |
| Leg/frame Height | 28.5 |
| Leg/frame Depth | 2 |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Black Metal, Blue Fabric |
| Product SKU: | HBT-BRAIDMAT BKBU |
| Product UPC: | 681144137304 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fabric upholstery |
| Unique braided tufting |
| Sleek metal frame |
| Fits twin and twin xl bed |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $180.00
-65%$180.00
$63.00More Images




Braided Matisse Twin Headboard Blue By LumiSource
Add contemporary style to your bedroom with the Braided Matisse Headboard by LumiSource. The Braided Matisse Headboard features plush padding, stylish braided fabric upholstery, and a sleek black metal frame. Available in a variety of color options, choose the one that fits your bedroom the best!
Specifications
| Product Dimensions | 40.5 H x 41.5 W x 3.5 L |
| Headboard Length | 3 |
| Headboard Width | 41 |
| Headboard Height | 22 |
| Leg/frame Height | 28.5 |
| Leg/frame Depth | 2 |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Black Metal, Blue Fabric |
| Product SKU: | HBT-BRAIDMAT BKBU |
| Product UPC: | 681144137304 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fabric upholstery |
| Unique braided tufting |
| Sleek metal frame |
| Fits twin and twin xl bed |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add contemporary style to your bedroom with the Braided Matisse Headboard by LumiSource. The Braided Matisse Headboard features plush padding, stylish braided fabric upholstery, and a sleek black metal frame. Available in a variety of color options, choose the one that fits your bedroom the best!
Specifications
| Product Dimensions | 40.5 H x 41.5 W x 3.5 L |
| Headboard Length | 3 |
| Headboard Width | 41 |
| Headboard Height | 22 |
| Leg/frame Height | 28.5 |
| Leg/frame Depth | 2 |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Black Metal, Blue Fabric |
| Product SKU: | HBT-BRAIDMAT BKBU |
| Product UPC: | 681144137304 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fabric upholstery |
| Unique braided tufting |
| Sleek metal frame |
| Fits twin and twin xl bed |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























