
Bone Inlay Coffee Table By Homeroots
Mesmerize your home with this magnificent Bone Inlay Coffee Table. Distinctive in nature, the entire table has been crafted to create a modern vibe. It's hand cut Taupe bone inlay is perfectly contrasted with white hues to intensify the visual aspect. The cylindrical structure and handcrafted aspects makes it a unique and sturdy table. Place it in the center of your living room or even as an accent table for displaying your favorite flowers and photos. 14.25" x 30.25" x 30.25"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 30.25in W x 30.25in D x 14.25in H |
| Product Material: | Bone |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Pine |
| Product Color: | Taupe |
| Finish: | Taupe Bone Inlay |
| Top Color: | Taupe |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389897 |
| Product UPC: | 4512822878072 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Bone Inlay Coffee Table By Homeroots
Mesmerize your home with this magnificent Bone Inlay Coffee Table. Distinctive in nature, the entire table has been crafted to create a modern vibe. It's hand cut Taupe bone inlay is perfectly contrasted with white hues to intensify the visual aspect. The cylindrical structure and handcrafted aspects makes it a unique and sturdy table. Place it in the center of your living room or even as an accent table for displaying your favorite flowers and photos. 14.25" x 30.25" x 30.25"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 30.25in W x 30.25in D x 14.25in H |
| Product Material: | Bone |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Pine |
| Product Color: | Taupe |
| Finish: | Taupe Bone Inlay |
| Top Color: | Taupe |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389897 |
| Product UPC: | 4512822878072 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mesmerize your home with this magnificent Bone Inlay Coffee Table. Distinctive in nature, the entire table has been crafted to create a modern vibe. It's hand cut Taupe bone inlay is perfectly contrasted with white hues to intensify the visual aspect. The cylindrical structure and handcrafted aspects makes it a unique and sturdy table. Place it in the center of your living room or even as an accent table for displaying your favorite flowers and photos. 14.25" x 30.25" x 30.25"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 30.25in W x 30.25in D x 14.25in H |
| Product Material: | Bone |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Pine |
| Product Color: | Taupe |
| Finish: | Taupe Bone Inlay |
| Top Color: | Taupe |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389897 |
| Product UPC: | 4512822878072 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























