
Blue Velvet Wrapped Dining Chair By Homeroots
Leave a long-lasting impression on your guests with the remarkable Blue Fabric Wrapped Dining Chair! This beautifully crafted chair is made from a metal frame and completely wrapped in blue fabric. The bold colors and the timeless design make it a true statement piece for any dining room or modern kitchen. 29.5" H x 20" W x 20.3" D
Specifications
| Product Dimensions: | 29.5" H x 20" W x 20.3" D |
| Product Color: | Blue |
| Product Material: | Velvet, Metal |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 472253 |
| Product UPC: | 606114579236 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $402.85
-65%$402.85
$141.00More Images







Blue Velvet Wrapped Dining Chair By Homeroots
Leave a long-lasting impression on your guests with the remarkable Blue Fabric Wrapped Dining Chair! This beautifully crafted chair is made from a metal frame and completely wrapped in blue fabric. The bold colors and the timeless design make it a true statement piece for any dining room or modern kitchen. 29.5" H x 20" W x 20.3" D
Specifications
| Product Dimensions: | 29.5" H x 20" W x 20.3" D |
| Product Color: | Blue |
| Product Material: | Velvet, Metal |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 472253 |
| Product UPC: | 606114579236 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Leave a long-lasting impression on your guests with the remarkable Blue Fabric Wrapped Dining Chair! This beautifully crafted chair is made from a metal frame and completely wrapped in blue fabric. The bold colors and the timeless design make it a true statement piece for any dining room or modern kitchen. 29.5" H x 20" W x 20.3" D
Specifications
| Product Dimensions: | 29.5" H x 20" W x 20.3" D |
| Product Color: | Blue |
| Product Material: | Velvet, Metal |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 472253 |
| Product UPC: | 606114579236 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























