
Blue Fabric Wrapped Dining Chair By Homeroots
A perfect combination of modern and classic, the Blue Fabric Wrapped Dining Chair is a unique style statement right in your dining room. Made with a solid metal frame, this eye-catching chair is expertly upholstered with gorgeous blue fabric "from head to toe", even the metal legs are wrapped in fabric to ensure a long-lasting impression. 31" H x 24" W 23" D
Specifications
| Product Dimensions: | 34" H x 23" W x 24" D |
| Product Color: | Blue |
| Product Material: | Fabric, Solid Wood |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 472212 |
| Product UPC: | 606114578826 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $693.51
-65%$693.51
$242.73More Images





Blue Fabric Wrapped Dining Chair By Homeroots
A perfect combination of modern and classic, the Blue Fabric Wrapped Dining Chair is a unique style statement right in your dining room. Made with a solid metal frame, this eye-catching chair is expertly upholstered with gorgeous blue fabric "from head to toe", even the metal legs are wrapped in fabric to ensure a long-lasting impression. 31" H x 24" W 23" D
Specifications
| Product Dimensions: | 34" H x 23" W x 24" D |
| Product Color: | Blue |
| Product Material: | Fabric, Solid Wood |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 472212 |
| Product UPC: | 606114578826 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A perfect combination of modern and classic, the Blue Fabric Wrapped Dining Chair is a unique style statement right in your dining room. Made with a solid metal frame, this eye-catching chair is expertly upholstered with gorgeous blue fabric "from head to toe", even the metal legs are wrapped in fabric to ensure a long-lasting impression. 31" H x 24" W 23" D
Specifications
| Product Dimensions: | 34" H x 23" W x 24" D |
| Product Color: | Blue |
| Product Material: | Fabric, Solid Wood |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 472212 |
| Product UPC: | 606114578826 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























