
Blooming Teak Root Bowl By Kalalou
Give a gift as unique as a tree's roots. This root bowl made of teak in Indonesia is the perfect piece for that entryway console table. Display produce or other treats in this one-of-a-kind bowl.
Specifications
| Product Dimension: | 21" L x 17.5" W x 11.5" H |
| Product Material: | Teakwood |
| Product Finish: | Natural |
| Product Color: | Brown |
| Shipping Freight: | No |
| Product SKU: | DRA1010 |
| Product UPC: | 8416281102986 |
| Brand: | Kalalou |
Additional Information
| Handcrafted By Skilled Artisans In Indonesia. |
| Care Instructions - Wipe Clean With A Lint Free, Dry Cloth. |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Blooming Teak Root Bowl By Kalalou
Give a gift as unique as a tree's roots. This root bowl made of teak in Indonesia is the perfect piece for that entryway console table. Display produce or other treats in this one-of-a-kind bowl.
Specifications
| Product Dimension: | 21" L x 17.5" W x 11.5" H |
| Product Material: | Teakwood |
| Product Finish: | Natural |
| Product Color: | Brown |
| Shipping Freight: | No |
| Product SKU: | DRA1010 |
| Product UPC: | 8416281102986 |
| Brand: | Kalalou |
Additional Information
| Handcrafted By Skilled Artisans In Indonesia. |
| Care Instructions - Wipe Clean With A Lint Free, Dry Cloth. |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give a gift as unique as a tree's roots. This root bowl made of teak in Indonesia is the perfect piece for that entryway console table. Display produce or other treats in this one-of-a-kind bowl.
Specifications
| Product Dimension: | 21" L x 17.5" W x 11.5" H |
| Product Material: | Teakwood |
| Product Finish: | Natural |
| Product Color: | Brown |
| Shipping Freight: | No |
| Product SKU: | DRA1010 |
| Product UPC: | 8416281102986 |
| Brand: | Kalalou |
Additional Information
| Handcrafted By Skilled Artisans In Indonesia. |
| Care Instructions - Wipe Clean With A Lint Free, Dry Cloth. |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























