
Blade Propeller By Homeroots
Nothing captures the spirit and nostalgia of the past like this timeless 3-blade aluminum propeller. At approximately 24 inches long, this decor piece is perfect for an aviation expert or collector. This 3-blade propeller is handsomely crafted from aluminum and topped with a nickel-plated finish. It has a neat wall-mount slot behind the propellers hub and comes with hardware for an easy installation. A must-have for the collector and enthusiast!
Specifications
| Product Dimensions: | 24" H x 3.25" W x 24" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Iron |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364223 |
| Product UPC: | 4512839553900 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Blade Propeller By Homeroots
Nothing captures the spirit and nostalgia of the past like this timeless 3-blade aluminum propeller. At approximately 24 inches long, this decor piece is perfect for an aviation expert or collector. This 3-blade propeller is handsomely crafted from aluminum and topped with a nickel-plated finish. It has a neat wall-mount slot behind the propellers hub and comes with hardware for an easy installation. A must-have for the collector and enthusiast!
Specifications
| Product Dimensions: | 24" H x 3.25" W x 24" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Iron |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364223 |
| Product UPC: | 4512839553900 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Nothing captures the spirit and nostalgia of the past like this timeless 3-blade aluminum propeller. At approximately 24 inches long, this decor piece is perfect for an aviation expert or collector. This 3-blade propeller is handsomely crafted from aluminum and topped with a nickel-plated finish. It has a neat wall-mount slot behind the propellers hub and comes with hardware for an easy installation. A must-have for the collector and enthusiast!
Specifications
| Product Dimensions: | 24" H x 3.25" W x 24" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Iron |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364223 |
| Product UPC: | 4512839553900 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























