
Black Wall Mount Folding Desk By Homeroots
Multifunctional in design, the Black Wall Mount Folding Desk is overwhelming in versatility. The fold-down desk can serve as a writing desk, laptop work desk or even as a kitchen organizer. Multiple mini cubbies, a paper organizer and a cork board all provide convenient storage space while keeping your tasks in check. A drawer is also provided to tuck away all your petty knick knacks and anything you prefer keeping out of sight. Exhibiting a simple, goes anywhere silhouette the desk can be accommodated in any room and any space. 20" x 26" x 6"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Floating desk |
| Product Dimensions: | 20 H x 26 W x 6 D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | eng wood,cork |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402012 |
| Product UPC: | 808230103276 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Laptop Desk Universal Style Black |
| Mount Laptop Desk Universal Style |
| Desk Universal Style Black |
| Wall Mount Laptop Desk |
| Wall Mount Laptop Desk Universal |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $199.55
-65%$199.55
$69.84More Images








Black Wall Mount Folding Desk By Homeroots
Multifunctional in design, the Black Wall Mount Folding Desk is overwhelming in versatility. The fold-down desk can serve as a writing desk, laptop work desk or even as a kitchen organizer. Multiple mini cubbies, a paper organizer and a cork board all provide convenient storage space while keeping your tasks in check. A drawer is also provided to tuck away all your petty knick knacks and anything you prefer keeping out of sight. Exhibiting a simple, goes anywhere silhouette the desk can be accommodated in any room and any space. 20" x 26" x 6"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Floating desk |
| Product Dimensions: | 20 H x 26 W x 6 D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | eng wood,cork |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402012 |
| Product UPC: | 808230103276 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Laptop Desk Universal Style Black |
| Mount Laptop Desk Universal Style |
| Desk Universal Style Black |
| Wall Mount Laptop Desk |
| Wall Mount Laptop Desk Universal |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Multifunctional in design, the Black Wall Mount Folding Desk is overwhelming in versatility. The fold-down desk can serve as a writing desk, laptop work desk or even as a kitchen organizer. Multiple mini cubbies, a paper organizer and a cork board all provide convenient storage space while keeping your tasks in check. A drawer is also provided to tuck away all your petty knick knacks and anything you prefer keeping out of sight. Exhibiting a simple, goes anywhere silhouette the desk can be accommodated in any room and any space. 20" x 26" x 6"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Floating desk |
| Product Dimensions: | 20 H x 26 W x 6 D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | eng wood,cork |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402012 |
| Product UPC: | 808230103276 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Laptop Desk Universal Style Black |
| Mount Laptop Desk Universal Style |
| Desk Universal Style Black |
| Wall Mount Laptop Desk |
| Wall Mount Laptop Desk Universal |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























