
Black Twin Size Metal Loft Bed With Desk And Shelves By Homeroots
Utilize every inch of the available space with the super cool Black Twin-Size Metal Loft Bed WithDesk & Shelves. This awesome set features a loft Bed with a ladder and railing, a super workstation underneath, and shelves with an additional hanger rail. The entire frame of this set is made of metal, it is sturdy, durable, and super comfortable. The Bed features metals slats so there is no need to buy a box spring. 78" L x 56" W x 69" H
Specifications
| Product Category: | Bunk & Loft Beds |
| Product Dimensions: | 69 H x 56 W x 78 D |
| Product Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Manufactured Wood Type: | MDF |
| Product Color: | Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 404219 |
| Product UPC: | 808230124769 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Twin Size Metal Loft |
| Size Metal Loft Bed Desk |
| Twin Size Metal Loft Bed |
| Metal Loft Bed Desk Shelves |
| Metal Loft Bed Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








Black Twin Size Metal Loft Bed With Desk And Shelves By Homeroots
Utilize every inch of the available space with the super cool Black Twin-Size Metal Loft Bed WithDesk & Shelves. This awesome set features a loft Bed with a ladder and railing, a super workstation underneath, and shelves with an additional hanger rail. The entire frame of this set is made of metal, it is sturdy, durable, and super comfortable. The Bed features metals slats so there is no need to buy a box spring. 78" L x 56" W x 69" H
Specifications
| Product Category: | Bunk & Loft Beds |
| Product Dimensions: | 69 H x 56 W x 78 D |
| Product Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Manufactured Wood Type: | MDF |
| Product Color: | Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 404219 |
| Product UPC: | 808230124769 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Twin Size Metal Loft |
| Size Metal Loft Bed Desk |
| Twin Size Metal Loft Bed |
| Metal Loft Bed Desk Shelves |
| Metal Loft Bed Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Utilize every inch of the available space with the super cool Black Twin-Size Metal Loft Bed WithDesk & Shelves. This awesome set features a loft Bed with a ladder and railing, a super workstation underneath, and shelves with an additional hanger rail. The entire frame of this set is made of metal, it is sturdy, durable, and super comfortable. The Bed features metals slats so there is no need to buy a box spring. 78" L x 56" W x 69" H
Specifications
| Product Category: | Bunk & Loft Beds |
| Product Dimensions: | 69 H x 56 W x 78 D |
| Product Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Manufactured Wood Type: | MDF |
| Product Color: | Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 404219 |
| Product UPC: | 808230124769 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Twin Size Metal Loft |
| Size Metal Loft Bed Desk |
| Twin Size Metal Loft Bed |
| Metal Loft Bed Desk Shelves |
| Metal Loft Bed Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























