
Black Solid Hardwood Coat Tree Rack By Homeroots
Versatile and practical, this Black Solid Hardwood Coat Tree Rack is a great addition to your entrance foyer, hallway, or laundry room. Simple and built to last, this solid wood coat rack features eight coat hooks. The bottom hooks are great for children to use or for leashes and umbrellas. Solid hardwood construction.
Specifications
| Product Category: | Coat Hangers |
| Product Dimensions: | 68.5 H x 18 W x 18 D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Wood |
| Product Finish: | Black Licorice |
| Product Style: | Transitional |
| Product Shipping: | LTL |
| Product Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product SKU: | 389255 |
| Product UPC: | 4512822871295 |
Additional Information
| solid hardwood coat tree rack |
| hardwood coat tree rack |
| black solid hardwood coat tree |
| coat tree rack |
| solid hardwood coat tree |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Black Solid Hardwood Coat Tree Rack By Homeroots
Versatile and practical, this Black Solid Hardwood Coat Tree Rack is a great addition to your entrance foyer, hallway, or laundry room. Simple and built to last, this solid wood coat rack features eight coat hooks. The bottom hooks are great for children to use or for leashes and umbrellas. Solid hardwood construction.
Specifications
| Product Category: | Coat Hangers |
| Product Dimensions: | 68.5 H x 18 W x 18 D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Wood |
| Product Finish: | Black Licorice |
| Product Style: | Transitional |
| Product Shipping: | LTL |
| Product Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product SKU: | 389255 |
| Product UPC: | 4512822871295 |
Additional Information
| solid hardwood coat tree rack |
| hardwood coat tree rack |
| black solid hardwood coat tree |
| coat tree rack |
| solid hardwood coat tree |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Versatile and practical, this Black Solid Hardwood Coat Tree Rack is a great addition to your entrance foyer, hallway, or laundry room. Simple and built to last, this solid wood coat rack features eight coat hooks. The bottom hooks are great for children to use or for leashes and umbrellas. Solid hardwood construction.
Specifications
| Product Category: | Coat Hangers |
| Product Dimensions: | 68.5 H x 18 W x 18 D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Wood |
| Product Finish: | Black Licorice |
| Product Style: | Transitional |
| Product Shipping: | LTL |
| Product Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product SKU: | 389255 |
| Product UPC: | 4512822871295 |
Additional Information
| solid hardwood coat tree rack |
| hardwood coat tree rack |
| black solid hardwood coat tree |
| coat tree rack |
| solid hardwood coat tree |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























