
Black Sleek And Tall Pantry Cabinet By Homeroots
Elegant and modern, the Black Sleek and Tall Pantry Cabinet is an ideal piece for kitchen storage. Utilizing its height and narrow footprint, you can maximize storage and keep a clutter-free kitchen. It features two shelves, two cabinets with all-metal hardware, and adjustable metal legs. It is made of premium-quality engineered wood painted in a beautiful black wenge finish. 79" H x 16" W x 14" D
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 15.7in W x 13.7in D x 78.7in H |
| Product Material: | Particle Board |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Black Wengue |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230120549 |
| Product SKU: | 403770 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Sleek Tall Pantry Cabinet |
| Black Sleek Tall Pantry |
| Sleek Tall Pantry Cabinet |
| Tall Pantry Cabinet |
| Sleek Tall Pantry |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $248.04
-65%$248.04
$86.81More Images













Black Sleek And Tall Pantry Cabinet By Homeroots
Elegant and modern, the Black Sleek and Tall Pantry Cabinet is an ideal piece for kitchen storage. Utilizing its height and narrow footprint, you can maximize storage and keep a clutter-free kitchen. It features two shelves, two cabinets with all-metal hardware, and adjustable metal legs. It is made of premium-quality engineered wood painted in a beautiful black wenge finish. 79" H x 16" W x 14" D
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 15.7in W x 13.7in D x 78.7in H |
| Product Material: | Particle Board |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Black Wengue |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230120549 |
| Product SKU: | 403770 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Sleek Tall Pantry Cabinet |
| Black Sleek Tall Pantry |
| Sleek Tall Pantry Cabinet |
| Tall Pantry Cabinet |
| Sleek Tall Pantry |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegant and modern, the Black Sleek and Tall Pantry Cabinet is an ideal piece for kitchen storage. Utilizing its height and narrow footprint, you can maximize storage and keep a clutter-free kitchen. It features two shelves, two cabinets with all-metal hardware, and adjustable metal legs. It is made of premium-quality engineered wood painted in a beautiful black wenge finish. 79" H x 16" W x 14" D
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 15.7in W x 13.7in D x 78.7in H |
| Product Material: | Particle Board |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Black Wengue |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230120549 |
| Product SKU: | 403770 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Sleek Tall Pantry Cabinet |
| Black Sleek Tall Pantry |
| Sleek Tall Pantry Cabinet |
| Tall Pantry Cabinet |
| Sleek Tall Pantry |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























