
Black Single Drawer Nightstand By Homeroots
Exquisitely crafted from solid wood, wood products and veneer finish, The Black Single Drawer Night Stand is a classically good looking way to keep your essentials close by and easily accessible. Four strong saber legs adorn a scalloped apron design and include a bottom shelf for additional storage/display. The drawer is affixed with a vintage style iron handle making it easier to access. The night stand is versatile in nature and can also be used in the den, living room, or entrance hallway as an end or accent table. 28" x 18" x 14.25"
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 28 H x 18 W x 14.25 D |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 388903 |
| Product UPC: | 4512822867519 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Single Drawer Nightstand |
| Single Drawer Nightstand |
| Black Single Drawer |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $387.89
-65%$387.89
$135.76More Images





Black Single Drawer Nightstand By Homeroots
Exquisitely crafted from solid wood, wood products and veneer finish, The Black Single Drawer Night Stand is a classically good looking way to keep your essentials close by and easily accessible. Four strong saber legs adorn a scalloped apron design and include a bottom shelf for additional storage/display. The drawer is affixed with a vintage style iron handle making it easier to access. The night stand is versatile in nature and can also be used in the den, living room, or entrance hallway as an end or accent table. 28" x 18" x 14.25"
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 28 H x 18 W x 14.25 D |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 388903 |
| Product UPC: | 4512822867519 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Single Drawer Nightstand |
| Single Drawer Nightstand |
| Black Single Drawer |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Exquisitely crafted from solid wood, wood products and veneer finish, The Black Single Drawer Night Stand is a classically good looking way to keep your essentials close by and easily accessible. Four strong saber legs adorn a scalloped apron design and include a bottom shelf for additional storage/display. The drawer is affixed with a vintage style iron handle making it easier to access. The night stand is versatile in nature and can also be used in the den, living room, or entrance hallway as an end or accent table. 28" x 18" x 14.25"
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 28 H x 18 W x 14.25 D |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 388903 |
| Product UPC: | 4512822867519 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Single Drawer Nightstand |
| Single Drawer Nightstand |
| Black Single Drawer |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























